Egipt – HURGHADA

O MIEŚCIE

Turkusowe wody Morza Czerwonego wzdłuż ciągnących się kilometrami słonecznych plaż i nowoczesne hotele z dużymi ogrodami wydają się kontrastować z typowym życiem miasta, pachnącym dymem z fajki wodnej i aromatem arabskiej kawy. Hurghada to dawna wioska rybacka, która przekształciła się w rozległy kurort wczasowy będący dużym skupiskiem ośrodków hotelowych. To idealne miejsce do wypoczynku dla miłośników sportów wodnych – ponad 200 klubów nurkowych, liczne ośrodki surfingu, wypożyczalnie desek oraz łodzie motorowe. Płetwonurkowie odkryją tutaj egzotyczną faunę i florę z barwnymi koralami oraz niezwykłymi gatunkami ryb. Wieczorami zapraszają liczne bary, kawiarnie, restauracje i dyskoteki.

NURKOWANIE

Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi. Raf jest ok 50!

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w każdym szpitalu w Hurghadzie (tj na każdym rogu ulicy).

Śmiało można powiedzieć że Hurghada ma największą liczbę centrów nurkowych na jednostkę powierzchni na całym świecie. Płytkie rafy koralowe, strome ściany oraz duża ilość wraków – tu jest wszystko. Niektóre z raf dokoła Hurghady zostały objęte ochroną i prawo to jest surowo przestrzegane. Rafy dokoła Hurghady znane są jako jedno z najlepszych miejsc na spotkanie z delfinami.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

 • przyjęty jest tu zwyczaj wynagradzania każdego za nawet najdrobniejszą usługę napiwkiem tzw. bakszysz, czyli „podziel się majątkiem”
 • Zakazane jest fotografowanie obiektów wojskowych, mostów i portów. W najlepszym wypadku karane skonfiskowaniem sprzętu, w najgorszym więzieniem. Nie wypada też fotografować biedy bo spotyka się to z agresją mieszkańców.
 • komary są małe, bezdźwięczne i kąsają dotkliwie zwłaszcza w nocy (atakują od czerwca do października)
 • podobnie jak we wszystkich krajach islamskich obchodzony jest Ramadan. W tym okresie należy liczyć się z przesunięciem godzin handlowych na porę wieczorną i nocną
 • za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci, mak traktowany jest jak środek halucynogenny
 • zabronione jest wywożenie fragmentów rafy koralowej, preparowanych skór zwierząt oraz antyków
 • obuwie do wody to „must have” wyjazdu nad Morze Czerwone – koralowc, jeżowce, mureny i inne ukwiały mogą nam dać do wiwatu
 • środki higieny osobistej można kupić jedynie w aptekach

KIEDY WARTO JECHAĆ DO HURGHDAY

Sezon nurkowy trwa w Hurghadzie cały rok. Pamiętać należy jedynie, że egipskie lato (trwające od maja do października) jest suche i gorące z możliwymi gwałtownymi spadkami temperatury w nocy. Zima natomiast jest chłodniejsza, zwłaszcza w regionach pustynnych. Wiosną (od końca kwietnia do czerwca) wieje chamsin, gorący, suchy wiatr, niosący pył pustynny, burze piaskowe i upały.

CZEGO NIE DOWIESZ SIĘ Z PRZEWODNIKÓW

 • NACIĄGANIE – Egipcjanie opanowali kunszt tej sztuki i naprawdę ciężko im odmówić. Nie wiedzieć kiedy wciskają nam swój produkt / usługę żądając niemałej zapłaty. Żenujące jest jednak to, że zauważamy ten fakt w momencie, kiedy kończą nam się pieniądze… Dziwne, nie? PS. Nie wierzcie w gratisy i jeśli nie jesteście zainteresowani nie podejmujcie dialogu bo nawet się nie zorientujecie kiedy np. będziecie ujeżdżać wielbłąda.
 • RESZTA – Często wydawana jest w również papierowych piastrach, a nie w funtach egipskich (1 funt = 100 piastrów) . Takie proste, a tylu ludzi się na to nabiera…
 • WAKACYJNE ROMANSE – Miłości tu nie uświadczysz. W 99% Twój wybranek serca ma na celu:
  • sex
  • chcą zdobyć europejską wizę
  • wyłudzić pieniądze na standardowo chorą matkęAle znamy wyjątki 🙂
 • KUCHNIA – Hurghada, jak każdy kraj ma swój smak. Nie jest to smak wyszukany, bo kuchnia egipska jest biedna i prosta – jak fellachowie, którzy ją stworzyli. Najpopularniejszym daniem jest fouel (ful) papka z bobu i oliwą z przyprawami (cena 1-5LE), zupa z juty (molohija) w smaku przypominająca coś pomiędzy szczawiową a szpinakową i falafel (najlepszy w Hurghadzie sprzedawany jest na rondzie Sakhala).