PALAU

Malowniczy archipelag Palau z podwodnymi ogrodami i zielonymi grzybami wysp, leży na zachodnim Pacyfiku w sąsiedztwie równika. W jego okolicy ciepłe prądy oceaniczne powodują wyjątkowe bogactwo podwodnego świata. Morska fauna Palau posiada: ponad 1400 gatunków ryb, 700 odmian korali, słonowodne krokodyle, wielkie małże i meduzy. Stworzono tutaj swoiste sanktuarium, zakazując na nie polowania. Wilgotny monsunowy klimat równikowy ze średnią roczną temperaturą 28 stopni C, powoduje bujną szatę roślinną, głównie z drzewami żelaznymi, pandenem i palmami, ale też ponad 3300 endemicznymi gatunkami roślin. Na Palau przyjeżdża się przede wszystkim nurkować.

NURKOWANIE

Sława Palau jako miejsca idealnego dla amatorów nurkowania sięga czasów Jacquesa Cousteau. Francuski podróżnik i badacz mórz uznał 300-metrowy uskok Ngemelis za najlepszą na świecie ścianę nurkową. Sunąc wzdłuż niej, można obserwować bajecznie kolorowe gatunki ryb i innych stworzeń morskich, w tym rekiny rafowe, meduzy, które nie parzą, a także miękkie korale. Przy okazji warto wspomnieć, że na Palau wszystkie rekiny (również tzw. ludojady) znajdują się pod ochroną.

Woda wokół archipelagu jest tak krystalicznie czysta, że można zatracić poczucie głębokości – widoczność sięga w niej nawet do 60 metrów. Nic więc dziwnego, że Palau szczyci się tytułem podwodnego cudu numer 1, nadanym przez stowarzyszenie CEDAM, skupiające oceanologów i biologów morskich.

Archipelag Palau składa się z 307 wysp, stworzonych głównie ze skał wulkanicznych oraz wapieni, co daje idealne podłoże pod rozległe rafy koralowe i liczne systemy światowej sławy jaskiń. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych miejsc nurkowych na świecie.  Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów, gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, w błękitnych studniach czy olbrzymich jaskiniach. Znajduje się tam również znane na całym świecie Blue Holes oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca. Szczególne polecenia są poniżej opisane miejsca:

BLUE CORNER

większość czasopism nurkowych opisuje Blue Corner jako najlepsze miejsce nurkowe na świecie. Formacje rafowe, strome ściany i niezliczona ilość ryb sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Obszar wyznaczają trzy boje cumownicze usytuowane wzdłuż rafy. Można nurkować z dwóch różnych kierunków, w zależności od kierunku prądu. Miejsce to omywają silne prądy, a nurkowie przypinają się hakami do rafy na skraju urwiska w celu obserwowania rekinów. Niesamowity spektakl, szczególnie, że widoczność w tym miejscu wynosi od 18 do 45 metrów.

GERMAN CHANNEL

Sztucznie utworzony kanał jest  jedynym w okolicy miejscem gdzie woda z wewnętrznej laguny swobodnie przepływa do oceanu. Powoduje to silne prądy w okolicach ujścia jak i w samym kanale. Najlepszym miejscem nurkowym jest jego południowe ujście, oraz licznie występujące „stacje czyszczenia” dla różnych gatunków ryb. Spotkać tu można przede wszystkim manty, rekiny i wiele ryb tropikalnych, jednak w tym miejscu można obserwować prawie każdy możliwy do spotkania gatunek występujący na Palau jak choćby barakudy, snapery i karanksy.

BLUE HOLES

Jest to system jaskiń z możliwością wydostania się na powierzchnię w każdej chwili. Jest to niemal pionowa ściana, w której znajduje się kilka dziur, przez które można schodzić do Blue Holes. Wewnątrz samego zagłębienia można znaleźć wiele miękkich korali zdobiących całe ściany. Piaszczyste dno natomiast jest siedliskiem wielu gatunków ślimaków. Duże skupiska barakud, tuńczyków i snapperów żerują zazwyczaj przy wejściu do Blue Holes. Wewnątrz można spotkać niemal każdy gatunek tropikalnych ryb i koralowców jaki można sobie wyobrazić.

JELLY FISH LAKE

Niewątpliwie najsłynniejsze spośród słonych jezior, zamieszkiwane przez niezliczoną ilość meduz, które przez setki lat odosobnienia straciły zdolność parzenia. Należy do jednego z najczęściej fotografowanych nurkowisk na Palau, oprócz meduz możemy liczyć na spotkanie różnych gatunków ryb ławicowych, kraby, małże oraz gąbki.

WRAKI: BICHU MARU, ZERO I HYDROPLAN

Dla pasjonatów nurkowania wrakowego również znajdą się nie lada atrakcje, ponieważ dno wokół wysp Palau wręcz usiane jest pamiątkami po walkach między USA, a Japonią podczas II wojny światowej.  Wrak Bichu Maru – 110 metrowy wojskowy frachtowiec, czy ciekawe okazy samolotów, znajdujące się na niewielkich głębokościach, jak choćby wrak Hydroplanu i myśliwca Zero, na których na pewno warto zanurkować.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

 •  Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia oraz adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 26º do 30ºC dlatego z powodzeniem wystarczy nam pianka o grubości 3 mm. Zalecane jest także zabranie haków rafowych i bojek.
 • Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 30-dniowa wiza (20 USD). Obowiązkowe jest też okazanie biletu powrotnego.
 • Na Palau internet jest luksusem dlatego fotorelację na facebooku będziecie mogli zdać dopiero po powrocie

KIEDY WARTO JECHAĆ

Palau jest bardzo rzadko nawiedzane przez złą pogodę, która, jeśli już się zdarzy, zwykle trwa nie dłużej niż kilka dni. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne sezony:

grudzień – luty: to doskonały sezon na manty

luty – maj: w tych miesiącach można zaobserwować duże liczby rekinów gromadzących się, by łączyć się w pary. Zachowania te zależą od temperatury wody, oraz innych nieznanych czynników, dlatego też ich intensywność różni się każdego roku.

czerwiec – lipiec: w lagunie panuje najlepsza widoczność, dzięki czemu w okresie tym panują idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau.

sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach (wielkości 0,2m – 0,4m). W jednej grupie może być nawet do 100 osobników. Najczęściej spotykane są w okolicach Ngerchong, Turtle wall, German Channel oraz Short Drop Off.

październik – listopad: mniejsze szanse na pogodę deszczową, pod wodą zobaczymy manty, rekiny.

CZEGO NIE DOWIESZ SIĘ Z PRZEWODNIKÓW

 • nurkowania na Palau są bez dwóch zdań bardzo dobre, rewelacyjnie zorganizowane i bardzo drogie;
 • nie ma sensu lecieć na Palau na tydzień, bo 4 dni spędzi się w samolocie, a dwa tygodnie pobytu + 4 dni na dolot wydają się być rozsądnym minimum.
 • wysepki Palau przypominają złote monetki rozrzucone po morzu, dlatego dewizą państwa jest „Rainbow’s End” czyli „Koniec Tęczy”
 • na Palau są trzy lotniska, z czego tylko jedno ma utwardzoną nawierzchnię;
 • ostatni śmiertelny wypadek drogowy podczas którego zginęła 1 osoba miał miejsce w 2013r.
 • na Palau nie ma innego transportu publicznego poza taxi (w szalonych cenach!)
  Pewnie te ceny to wpływ turystyki głównie z Japonii. Dla Japończyków chyba wszędzie, poza ich krajem…jest tanio.