Otitis externa (ucho pływaka)
Jest to stan zapalny ucha zewnętrznego spowodowany infekcją. Niektórzy ludzie są podatni na rozwój tego rodzaju infekcji, podczas gdy inni nigdy nie mieli z nią styczności. W niektórych przypadkach, gdy ucho pozostaje wilgotne na skutek zanurzenia w wodzie, wilgoć ta, w połączeniu z ciepłem ciała, tworzy zachętę dla wzrostu wielu mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii.

Otitis Media (infekcja ucha środkowego)
Nie jest to dolegliwość nurkowa, lecz dla lekarza nie przeszkolonego w medycynie nurkowej może wyglądać podobnie, jak barotrauma ucha środkowego. Ponieważ zalecone leczenie może przybrać różną formę, ważne jest określenie, czy problem z uchem występuje natychmiast po zakończeniu nurkowania czy jakiś czas po. Na tej podstawie można określić czy to uraz związany z ciśnienie, czy raczej infekcja.

Rozerwanie błony bębenkowej (TM – Tympanic Membrane)
Urazy barotraumatyczne ucha mogą skutkować przebiciem lub rozerwaniem błony bębenkowej. Może się to zdarzyć nawet na 2 metrach głębokości.
Symptomy i oznaki: Na ogół występuje ból i krwawienie z ucha. (Nie zawsze tak jednak musi być, gdyż liczni nurkowie doświadczający traumatycznego rozerwania błony bębenkowej nie zgłaszali bólu wcale). Występować może również utrata słuchu i szumy.
Leczenie: Należy natychmiast udać się do lekarza, w celu przebadania. Jeżeli podejrzewasz rozerwanie błony bębenkowej, nie należy wchodzić ponownie do wody. Nie powinieneś również, wpuszczać kropli do ucha, ani nie próbować wyrównywać ciśnienia w uchu środkowym.

Barotitis Media (barotrauma ucha środkowego, MEB – middle ear barotrauma)
Jest to najczęściej zgłaszany uraz wśród nurków. U ludzi z barotraumą ucha środkowego objawy rozwijają się na ogół bezpośrednio po nurkowaniu, lecz mogą również wystąpić w ciągu kilku dni po nim. Nadciśnienie w uchu środkowym może wywołać poważny wyciek płynu i krwi do ucha środkowego, częściowo lub całkowicie je wypełniając.
Symptomy i oznaki: poczucie pełności w uchu (odczucie obecności w nim płynu), niedosłuch lub utrata słuchu. Podczas badania, za błoną bębenkową może uwidocznić się płyn, powodujący jej wybrzuszenie i zaczerwienienie. W innych przypadkach, bębenek ucha może być cofnięty lub zatopiony. Każdy stan wymaga natychmiastowej opieki medycznej.
Leczenie: Po pierwsze i najważniejsze, należy zaprzestać nurkowania i jak najszybciej udać się do specjalisty. Leczenie może trać nawet kilka miesięcy.

Rozerwanie powierzchniowego naczynia wewnętrznego kanału ucha
Uraz ten występuje częściej u nurków, którzy zakładają kaptury. Od czasu do czasu, nadciśnienie może rozerwać naczynie krwionośne wewnątrz zewnętrznego kanału ucha, powodując niewielkie krwawienie.
Symptomy i oznaki: Niewielki ślad krwi cieknący z kanału usznego, krople krwi na poduszce/przykryciu.
Leczenie: Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, który wykluczy bardziej poważne urazy i podobnie jak w innych przypadkach wstrzymać się od nurkowania.
Podsumowując, żaden artykuł (nawet ten najlepszy) nie zdiagnozuje Waszego przypadku celniej niż specjalista. Nie mniej, życzymy by Wasze uszy zawsze był bezpieczne i dalekie od wszelkich infekcji.

Źródło: DAN

/Lena