Tajlandia w trzech odsłonach

Pod wodą

Similany

Są bez wątpienia najbardziej zróżnicowanym rejonem nurkowym Tajlandii i jednym z bardziej zróżnicowanych rejonów nurkowych świata. Jest to dziewięć wysp położonych liniowo z południa na północ. Można tu znaleźć zarówno bardzo łatwe i płytkie nurkowiska rafowe, jak też głębokie, skaliste z silnymi prądami dostępne tylko dla zaawansowanych nurków. Prądy wywoływane są przewidywalnymi pływami – różnica poziomów sięga 3 metrów, oraz nieprzewidywalnymi ruchami wód piętrzonych lub oddalanych od Similanów przez wiatry na Oceanie Indyjskim. Składowa tych dwóch mas wody jest bardzo trudna do przewidzenia i nie potrafimy dobrze przewidywać prądów na Similanach. Temperatura wody waha się w granicach 26 – 30 stopni, a widoczność od 15 do ponad 40 metrów, z przewagą miejsc o bardzo dobrej widoczności.

Richelieu Rock

To odosobniony szczyt górski na wschód od Surin oferujący wspaniałą dywersyfikację życia morskiego. Na stosunkowo niewielkim nurkowisku o kształcie podkowy nie będziemy się nudzić nawet w czasie 3-4 nurkowań.

Phi Phi

Koh Phi Phi słynie z pięknych, piaszczystych plaż, raf koralowych i fantastycznych nurkowisk. Na Phi Phi składa się kilka wysp.

Najlepsze nurkowiska to:

Koh Bida Nok

Południowo – zachodnia ściana opada pod wodą do 30-40m i jest miejscem, w którym można spotkać rekiny rafowe, duże ryby w ławicach, czasami orlenie lub nawet rekiny wielorybie. Strona południowo – wschodnia oferuje wspaniałe przepływy i korytarze pomiędzy głazami porośniętym koralami. Część północno – wschodnia rozpoczyna się płytką zatoką, w której można uczyć się nurkowania, albo kończyć nurkowanie zaawansowanej grupy. W części wschodniej spotyka się często rekiny lamparcie, żółwie, ośmiornice, i pełna gamę ryb rafowych.

Koh Bida Nai

Jest najlepszym miejscem do spotkania rekinów brodatych (lamparcich). Wspaniała rafa o fantazyjnych kształtach – nazwana zresztą Fantasy Reef – daje możliwość podziwiania niezwykłego bogactwa miękkich korali i setek gatunków ich mieszkańców. Strona wschodnia wydaje się być ciekawsza, pomimo że zachodnia jest głębsza i jako bardziej zacieniona daje schronienie większej ilości krewetek, krabów i ślimaków. W części północnej spotkać można koniki morskie.

Na wodzie

Wyspa Jamesa Bonda

Wyjątkowa, krajobrazowa wycieczka drewnianą łodzią do zatoki Phang-Nga.

Punkty programu:

 • Łodzią drewnianą dopłyniemy do najciekawszych miejsc zatoki Phang-Nga i James Bond Island: wpłyniemy do jaskini i laguny otoczonej dżunglą i strzelistymi skałami, odwiedzimy słynną wyspę ze skałą James Bond – miejsca, gdzie kręcone były sceny do filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”. Zejdziemy na ląd na wyspę sąsiadującą ze skałą Jamesa Bonda.
 • Część zwiedzania odbędziemy w wygodnym kajaku – 2 osoby i wiosłujący z tyłu Taj. Płynąć będziemy wzdłuż pięknych ścian, w spokojnym miejscu, wpływając do jaskiń i formacji skalnych zwanych po tajsku „hong”, czyli „pokój”.
 • Zwiedzimy wioskę rybaków morskich, którzy mają swoje domy na palach; w wiosce zjemy smaczny obiad, składający się z zestawu dań kuchni lokalnej: zupy, ryb, kurczaka, ryżu.
 • Zatrzymamy się przy świątyni umiejscowionej w jaskini. Zwiedzimy maleńką komorę, gdzie spotkamy setki nietoperzy, a przed wejściem będziemy mogli pobawić się z towarzyskimi małpami.
 • Eksploracja jaskiń Phang Nga

Propozycja dla aktywnych. Trekking w jaskiniach bez szlaków i barierek. Wszędzie można wejść i dużo zobaczyć. Nietknięte stalaktyty i bogata szata naciekowa. Magiczne miejsca z dala od turystów- mnisi i posągi buddy w kamiennej pustelni. W kasku, z latarką, miejscami z asekuracją liną, czasami na czworakach, czasem po pas w wodzie. Zabłoceni po czubek głowy. Zmęczeni, ale szczęśliwi zjemy lunch z pięknym widokiem na góry.

Przygotujcie się na:

 • Odwiedzenie jaskini, w której znajduje się świątynia buddyjska
 • Spotkanie z setkami nietoperzy
 • Wejście w labirynt kamiennych kolumn, których ilość i piękno zapiera dech
 • Przejście przez jaskinię, w której buddyjski mnich ma swoją pustelnię

Na lądzie

Khao Sok

To podobno najstarszy las deszczowy na świecie! Spędzimy tam 2 dni, w scenerii jak z filmu “Avatar”. W programie miedzy innymi:

 • Niezapomniane chwile spędzone ze słoniami w przyjazny dla nich sposób – bez kontrowersyjnych przejażdżek na ławeczce przytroczonej do ich grzbietu. Będziemy uczestniczyć w karmieniu oraz kąpieli dostojnych olbrzymów.
 • Pojedziemy busem nad jezioro zaporowe Ratchaprapa Dam. Jest to ogromny zbiornik wodny pośrodku dziewiczej dżungli.
 • Będziemy płynąć tradycyjną łodzią długorufową, podziwiając zapierające dech w piersiach krajobrazy: soczystą dżunglę i strzeliste wapienne skały wystające prosto z jeziora. Zatrzymamy się w pięknych miejscach na kąpiel wśród formacji skalnych. W końcu dopłyniemy do resortu z domkami postawionymi na pomostach na jeziorze.
 • Będziemy delektować się słodkim lenistwem w pięknej scenerii. Można popłynąć kajakiem, zobaczyć zachód słońca. Można kąpać się w cudownie ciepłej, czystej wodzie jeziora czy też opalać się koło domków. W tym niezwykle urokliwym miejscu spędzimy noc z dala od cywilizacji. Uwaga! Domki mają standard schroniska. Prąd jest dostępny do 23:00. Na jeziorze nie ma zasięgu sieci komórkowej. Toalety z prysznicami znajdują na w po obu krańcach ośrodka.
 • Spłyniemy tropikalną rzeką Sok w ciszy, na kajaku przez dolinę otuloną z obu stron dżunglą i strzelistymi, wapiennymi skałami, wysokimi na kilkaset metrów.
 • Zjemy lunch w restauracji z pięknym widokiem na rzekę Sok.
 • Przejdziemy pieszo przez odcinek dżungli do wysokiego wodospadu, gdzie chętni wezmą orzeźwiającą kąpiel.

Tajska architektura, kultura i kuchnia

W czasie wycieczki po wyspie Phuket, poznamy egzotyczną i często odmienną od naszej kulturę tajską. Dowiemy się o szacunku dla Króla, posłuchamy o religii, polityce, historii, tolerancji seksualnej, moralności, szkolnictwie, opiece medycznej, obrzędach, zagrożeniach i prawodawstwie. Wieczór zakończymy wspólną kolacją, delektując się specjałami tajskiej kuchni, która zaliczana jest do najlepszych na świecie. Po kolacji relaksujemy się w czasie tradycyjnego tajskiego masażu.