Prowadzący:  Krzysztof Harbul

Termin:           31.07.2019

Łódź:              Biała Orka, wypłynięcie z Helu

Trałowiec / Bryza

Zapraszamy wszystkich zaawansowanych nurków na nurkowania wrakowe. Będziecie mieli okazję osobiście poczuć dreszczyk emocji obserwując wraki ulokowane w głębinach naszej zatoki. Jednocześnie istnieje możliwość podwyższenia swoich umiejętności nurkowych – Specjalizacja wrakowa oraz Specjalizacja nurkowanie z łodzi. Zobaczysz, że nurkowanie na wrakach jest niesamowite!

Tym razem chcemy Was zabrać na ORP Trałowiec i ORP Bryza.

TRAŁOWIEC (MUNIN)
Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Trałowiec min. 32 metrów,
max. 42 metrów
Dł. 41,5m 54°36’7,00” N
18°47’25,00” E

Opis:
Wrak zwany potocznie trałowcem – to okręt niemieckiej klasy Hilfsminensuchboot o długości 41,5m, przebudowany z trawlera rybackiego.

Warunki nurkowe:
Wrak leży niedaleko portu Helu, na głębokości 42m. Bardzo często zaznaczony jest boją, której lina doprowadza nurków do dziobu wraku. Munin bo tak obecnie nazywany jest ten wrak spoczywa na równej stępce z lekkim przechyłem na lewą burtę. Wrak jest dość znacznie zasypany piaskiem. Na dziobie znajduje się działo, odcięta lufa i pancerne płyty. Przed działem głównym leży resztka trału dziobowego, którego część zasadnicza jest doskonale zachowana i zamontowana na dziobie okrętu. Wewnątrz nadbudówki znajduje się koło sterowe.

ORP BRYZA

Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Kuter łącznikowy K-18 min. 10,5 metra,
max. 21,7 metrów
długość ok. 30 metrów,
szerokość 6 metrów
54° 36’ 21″ N
18° 47’ 39″ E

bryza1

Opis: 
Jedna z najbardziej pracowitych jednostek polskiej floty wojennej. Wybudowana dla Marynarki Wojennej RP w 1965 roku, przez prawie 40 lat służyła jako środek transportu ludzi i towarów między Trójmiastem a Helem. Odkupiona przez miasto Hel i dnia 16.08.2009 r. zatopiona w ramach popularyzacji turystyki wrakowej oraz badań środowiska morskiego.

Warunki nurkowe:
Idealny wrak dla osób początkujących. Specjalnie oczyszczony i pozbawiony wszelkich niebezpiecznych elementów wyposażenia. Stoi na równej stępce, na lekkim zboczu. Pootwierane części maszynowni, sterówki oraz kilku innych pomieszczeń w dwupiętrowej nadbudówce, kuszą możliwością penetracji.

190 zł

Cena zawiera:

  • 2 nurkowania,
  • wyjście w morze na łodzi Biała Orka – z Helu,
  • ubezpieczenie NNW+SWR,
  • opiekę przewodnika nurkowego
  • miłą atmosferę.

Cena nie zawiera:

  • wypożyczenia sprzętu nurkowego – wg cennika -20%,
  • dojazd z nami busem na Hel – 10 zł/os*
  • wydatków własnych.

*Mamy tylko 5 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń

Opcjonalnie:

  • Specjalizacja wrakowa  650,00 zł 500,00 zł,
  • Specjalizacja nurkowanie z łodzi 600,00 zł 200,00 zł.