Nasz Wietnam w pigułce

Naszą przygodę z niezwykłym Wietnamem rozpoczynamy w stolicy kraju, Hanoi – mieście które łączy wciąż żywą tradycję z wibrującym rytmem współczesnej metropolii. Zobaczymy kolonialne kamienice Starego Miasta, przejdziemy się jego krętymi uliczkami i poczujemy smak prawdziwej ulicznej kuchni – bo jedzenie to ważna część wietnamskiej kultury.

Zwiedzimy lub zobaczymy w Hanoi

Świątynię Literatury, aby zobaczyć, jak wygląda połączenie świątyni konfucjańskiej i uniwersytetu, poznamy też znaczenie elementów architektonicznych, takich jak Studnia Niebiańskiej Światłości oraz Bramy: Treści i Formy, Talentu i Pracy

Świątynię Ngoc Son nad Jeziora Zwróconego Miecza, gdzie dowiemy się, jaką rolę w wyzwoleniu Wietnamu spod okupacji chińskiej odegrał Wielki Złoty Żółw.

Więzienie Hoa Lo, gdzie dowiemy się kto, kogo i po co tutaj przetrzymywał.

Teatr Lalek Wodnych, gdzie zobaczymy tradycyjny, hanojski spektakl. Uwaga – im mniejsza jest Wasza znajomość języka wietnamskiego, tym większa frajda!

Mauzoleum Ho Chi Minh’a, gdzie zobaczymy jeden z ostatnich reliktów czasów minionych: ceremonię zdjęcia flagi.

Zatoka Ha Long

To absolutnie jedno z “must see” w Wietnamie! Blisko 2000 wapiennych skał wyrastających ponad powierzchnię wody, tworzy krajobraz nieporównywalny z niczym innym. Ze względu na swoją unikalność został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spędzimy w tym niezwykłym miejscu aż dwa dni, eksplorując je w najlepszy możliwy sposób – na pokładzie statku i na kajakach, dzięki którym będziemy mieli możliwość przyjrzenia się cudom Zatoki naprawdę z bliska. Będziemy czas na relaks, lekcje tai chi i opowieści o ludziach mieszkających w Zatoce i legendy z nią związane.

Hue – cesarskie miasto

Dawna stolica Wietnamu, położona nad Rzeką Perfumową do dziś przyciąga turystów majestatyczną Cytadelą, tajemniczym Zakazanym Miastem i przypominającymi pałace grobowcami władców.

Zobaczymy między innymi Maszt Flagowy, Bramę Południkową, Dziewięć Urn Dynastycznych i Dziewięć Świętych Armat.

Będziemy mieli okazję przekonać się jak smakuje zupa, z której słynie miasto – Bun Bo Hue. Do zupy, oprócz kilku rodzajów mięsa, świeżego ananasa, trawy cytrynowej i ziół, dodaje się czasem również galaretkę z krwi. Ciekawe, czy ktoś się odważy spróbować?

Hoi An

Miasteczko, w którym malowniczo łączą się wpływy chińskie i japońskie. Oprócz licznych świątyń,  i znakomitej kuchni, w Hoi An na każdym kroku znajdziecie także mnóstwo małych zakładów krawieckich, w którym niemal na poczekaniu uszyją Wam kreacje prosto z wybiegów. Piękną pamiątką z Hoi An mogą być też wielobarwne jedwabne lampiony.

Sanktuarium My Son

Ukryte w dżungli ruiny nazywane są wietnamskim Angkor Wat. Czy może być lepszy powód, żeby stać rano i przekonać się na własne oczy, czy to prawda?

Sajgon czyli Ho Chi Minh City

Niezwykłe miasto, w którym z azjatycką współczesnością łączy się kolonialna przeszłość. Zobaczycie tu między innymi pocztę zaprojektowaną przez Gustawa Eiffla – tak, tego samego od francuskiej wieży Eiffla.

Obserwując ruch uliczny przekonacie się co oznacza powiedzenie “prawdziwy Sajgon” – nie musicie się jednak obawiać – przez tę miejską dżunglę przewiozą Was nasi sprawdzeni kierowcy. Nie ma lepszego sposobu, żeby poczuć atmosferę tego miasta

Delta Mekongu

Zielone serce Wietnamu i kokosowa stolica kraju. Zobaczymy jak wygląda prawdziwe życie w Delcie, ponieważ zatrzymamy się w gościnnym domu zaprzyjaźnionego z nami Starszego Brata Si. Jego kuzynka nauczy nas przyrządzania tradycyjnych wietnamskich potraw – będzie się czym pochwalić po powrocie do Polski!

Sielski klimat Delty powoduje, że jest to fantastyczne miejsce, żeby z butelką lekkiego wietnamskiego piwa pokołysać się w hamaku i posłuchać jak grają żaby i świerszcze.

Mui Ne

Dawna rybacka osada nad Morzem Południowochińskim będzie naszym miejscem na relaks i odpoczynek po prawie dwóch tygodniach intensywnej podróży. Ale tym, którym ciągle mało przygód, podpowiadamy, że Mui Ne jest światową mekką surferów i kitesurferów. W okolicy znajdują się też malownicze białe i czerwone wydmy – z tych drugich można zjeżdżać na desce!

A amatorom fotografii polecamy malowniczy port rybacki i wielokolorowy kanion Fairy Stream.