Prowadzący:  Krzysztof Harbul

Termin:           11.08.2019

Łódź:              Biała Orka, wypłynięcie z Jastarni

WRAKI DREWNIAK / GROŻNY

Zapraszamy wszystkich zarówno początkujących, jak i zaawansowanych nurków na nurkowania wrakowe. Będziecie mieli okazję osobiście poczuć dreszczyk emocji obserwując wraki ulokowane w głębinach naszej zatoki. Jednocześnie istnieje możliwość podwyższenia swoich umiejętności nurkowych – Specjalizacja wrakowa oraz Specjalizacja nurkowanie z łodzi. Zobaczysz, że nurkowanie na wrakach jest niesamowite!

Tym razem chcemy Was zabrać na ORP Drewniak i ORP Groźny.

DREWNIAK MECHELINKI

Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Statek Żaglowy
(Łódź Drewniana)
min. 5 metrów,
max. 27 metrów
Dł. 23m
Szer. 11m
54°37’59,00” N
18°48’57,00” E

Opis:
Pozostałość drewnianego statku żaglowego, prawdopodobnie okrętu z przełomu XVI/XVIIw., znajdującego się w odległości 200m od plaży na Helu, na wysokości Góry Szwedów, na głębokości 5m.

Warunki nurkowe:
Na obiekt składają się pozostałości drewnianej konstrukcji w postaci stępki, wieloelementowej nadstępki ze wzmocnieniami bocznymi i z gniazdem masztu, denników, poszycia zewnętrznego i szalunku wewnętrznego. Na konstrukcji zalegają kamienie balastowe i niewielkie ilości ceramiki.

ORP GROŹNY

Groźny jest idealnym wrakiem dla nurków z OWD. Zatopiony na głębokości min. 10,0 m. Okręt wojenny, zbudowany według radzieckiego projektu. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1957 – 1972. Został celowo zatopiony w celach szkoleniowych dla płetwonurków wojskowych. Łatwy w eksploracji metalowy obiekt, bez sieci i prądów. Świetnie zachowany kadłub i dwupiętrowa nadbudówka. Wrak stoi na równej stępce, lekko przechylony na prawą burtę. Po obu stronach burty znajdują się stalowe szyny, które tworzyły na rufie szyby zrzutowe dla min. W pobliżu nadbudówki znajduje się luk, przez który można zajrzeć do maszynowni. Tuż przed pomieszczeniami maszynowni zlokalizowany jest wąski korytarz, którym można przepłynąć z jednej strony na drugą.

Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Ścigacz okrętów podwodnych (anti-submarine vessel) min. 10 metrów,
max. 18,5 metra
długość ok. 50 metrów, szerokość 6,5 metra 54° 40′ 33” N
18° 40′ 53” E

grozny

Opis:
Okręt wojenny, zbudowany według radzieckiego projektu. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1957 – 1972. Został celowo zatopiony w celach szkoleniowych dla płetwonurków wojskowych.

Warunki nurkowe:
Stosunkowo łatwy w eksploracji metalowy obiekt, bez sieci i prądów. Świetnie zachowany kadłub i dwupiętrowa nadbudówka. Wrak stoi na równej stępce, lekko przechylony na prawą burtę. Po obu stronach burty znajdują się stalowe szyny, które tworzyły na rufie szyby zrzutowe dla min. W pobliżu nadbudówki znajduje się luk, przez który można zajrzeć do maszynowni. Tuż przed pomieszczeniami maszynowni zlokalizowany jest wąski korytarz, którym można przepłynąć z jednej strony na drugą.

190 zł

Cena zawiera:

  • 2 nurkowania,
  • wyjście w morze na łodzi Biała Orka – z Jastarni,
  • ubezpieczenie NNW+SWR,
  • opiekę przewodnika nurkowego
  • miłą atmosferę.

Cena nie zawiera:

  • wypożyczenia sprzętu nurkowego – wg cennika -20%,
  • dojazd z nami busem do Jastarni – 10 zł/os*
  • wydatków własnych.

*Mamy tylko 5 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń

Opcjonalnie:

  • Specjalizacja wrakowa  650,00 zł 500,00 zł,
  • Specjalizacja nurkowanie z łodzi 600,00 zł 200,00 zł.