Pierwsze skojarzenie z Madagaskarem? Oczywiście lemury! A jak lemury to Król Julian, czyli najsłynniejszy na świecie przedstawiciel lemurów katta.

Król Julian, jak sam głosi, jest najwspanialszym władcą na świecie, ale póki nas nie słyszy, postaramy się sprawdzić, ile jego przechwałki mają wspólnego z prawdą.

4 rzeczy, które warto wiedzieć o lemurach:

  1. Lemury żyją około 30 lat i przez cały ten czas nie nie widać u nich oznak starzenia, a co więcej podobno aż do samego końca mogą się rozmnażać – wygląda więc na to, że Julian, bez względu na swój wiek, wygina śmiało ciało bez pomocy dublera.
  2. Pamiętacie, jak bardzo Julian był dumny ze swojego królewskiego tyłka? Wiemy dlaczego! Z tyłka wyrasta ogon, a ogon jest dla lemura bardzo ważny – w czasie wędrówek służy za drogowskaz, informuje w jakim nastroju jest lemur, a ponadto przydaje się w czasie walk i zalotów. Samice wybierają bowiem kawalera, którego ogon jest najdłuższy i najładniej pachnie, a rywale z największym szacunkiem traktują przeciwnika, któremu spod ogona pachnie najgroźniej.
  3. Wśród lemurów panuje matriarchat, co oznacza, że kobiety rządzą. Najwyraźniej Julian obnosi się, ze swoją koroną tylko dlatego, że w okolicy nie ma żadnej królowej.
  4. Samo słowo „lemur” oznaczało w starożytnym Rzymie upiora, ducha zmarłej osoby. Europejczycy, którzy przybyli na Madagaskar, przerazili się świecących w ciemnościach oczu nocnych gatunków lemurów i wzięli je za duchy. Ale czy to rzeczywiście była pomyłka? Może Julian ma więcej wspólnego z Pradawnymi Bogami, niż komukolwiek się wydaje?

Madagaskar to naprawdę niezwykłe miejsce – oprócz lemurów, żyje tam również kilka gatunków kameleonów, rośnie tam jeden z najbardziej cenionych przez smakoszy rodzaj wanilii – czyli wanilia Bourbon, a malgasze stworzyli najdłuższy na swiecie słodkowodny kanał, którym można żeglować.

Jeśli właśnie nabraliście ochoty na wycieczkę na Madagaskar, mamy dla Was dobrą wiadomość –  organizujemy tam wyprawę, w czasie której między innymi spotkamy kuzynów Juliana, będziemy podglądać kameleony, popływamy w turkusowym oceanie i przeżyjemy mnóstwo innych przygód. Zainteresowani? Klikajcie tutaj  po więcej informacji!