Nurkowy weekend Zakrzówek i Jaworzno w pigułce

Zakrzówek to kamieniołom wapienny firmy chemiczno-farmaceutycznej SOLVAY. W czasie wojny służył Niemcom za obóz pracy, w którym pracował Karol Wojtyła przeładowując wapień do kolejki. Wyrobisko zostało zalane w 1990 r.

Maksymalna głębokość akwenu to 31 metrów. W miesiącach jesienno zimowych widoczność wynosi 20 m., wiosną spada do 15, a latem, w zależności od kwitnienia wody oscyluje w granicach 5-10 m.

Wejście do wody wiedzie drogą eksploatowaną przez ciężarówki, atrakcje stanowi zatopiony las na głębokości 5-9 m, w którym możemy spotkać ławice okoni, uskoki skalne, głównie w okolicach przewężenia zbiornika. Znajdziemy tam również samolot, budynek przebieralni, lustra, autobus i wiele innych nurkowych atrakcji, w tym tablicę papieską.

Nurkowanie nocne dostępne tylko dla osób posiadających certyfikat lub robiących szkolenie.

Po nurkowaniach na Zakrzówku udamy się do Jaworzna. Nurkowisko powstało w 1997 roku, kiedy to zakłady dolomitowe, nie były w stanie opłacić energii elektrycznej. Brak uregulowania płatności skutkował odcięciem prądu, a co za tym idzie zalaniem kamieniołomu, wraz z pozostawionymi tam maszynami. Gwoździem programu są tu potężne koparki, domek strzałowego, a także część stacji trafo. Widoczność na nurkowisku waha się  w granicach 6-8 m, a głębokość sięga 18 m. Idealne miejsce nurkowe zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków.